13.2.2017 - 12.5.2017 - Výuka v letním semestru 2016/2017

Ekonomie náboženství
Konstituční ekonomie

Ve zkratce

Niclas Berggren zastává pozici docenta na katedře Institucionální, environmentální a experimentální ekonomie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Ve výzkumném institutu průmyslové ekonomie (IFN) ve Stockholmu je programovým ředitelem výzkumu “Ekonomie institucí a kultury.”
Jeho výzkum leží v oblastech institucionální ekonomie, ekonomie kultury (se zvláštním důrazem na determinanty a následky důvěry, tolerance a náboženství) a zkoumá roli krásy v politice.
PhD a titul docenta obdržel na Stockholmské škole ekonomie a později získal druhou docenturu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Je hlavním řešitelem tří výzkumných projektů financovanými Švédskou radou pro výzkum, Grantovou agenturou České republiky a Nadací Torstena Söderberga. Patří mezi editory žurnálu Švédské ekonomické asociace Ekonomisk Debatt.

Vzdělání

Docent (2005), PhD (1997): Stockholm School of Economics
Docent (2015) NF VŠE

Vybrané publikace

Berggren, Niclas, Jordahl, Henrik and Poutvaara, Panu (2017). ”The Right Look: Conservative Politicians Look Better and Voters Reward It”. Journal of Public Economics, 146(February): 79-86.

Berggren, Niclas and Bjørnskov, Christian (2017). ”The Market-Promoting and Market-Preserving Role of Social Trust in Reforms of Policies and Institutions”. Southern Economic Journal, forthcoming.
Berggren, Niclas, Sven-Olov Daunfeldt and Jörgen Hellström (2016). „Does Social Trust Speed Up Reforms? The Case of Central-Bank Independence”. Journal of Institutional Economics, 12(2): 395-415.

Výuka

5IE251, 5IE751 Institucionální ekonomie