17.11.2017 - Státní svátek

SS 2012/2013

• Miroslav Zajíček prezentoval na Economic History Association Meeting ve dnech 20. až 22. září  ve Washingtonu paper „School, what is it good for? The politics and economics of public education in 19th century Habsburg Empire“. Program konference zde.
  • Libor Dušek prezentoval na 1st Maastricht Workshop on the Economics of Enforcement dne 13. září na Maastricht University paper „Time of Punishment: The Effects of a Shorter and Simpler Criminal Procedure on Crime Rates“. Text paperu zde.
  • Miroslav Zajíček prezentoval na European Historical Economics Society Conference dne 6. a 7. září na London School of Economics paper „School, what is it good for? The politics and economics of public education in 19th century Habsburg Empire“. Program konference zde.
  • Pavel Pelikán prezentoval dne 28. srpna 2013 na Research Institute of Industrial Economics svuj paper „The Rationality-Allocational Reasons for Limiting the Size of Financial Firms and Taxing Financial Transactions“. Link na stránku semináře je zde.